Literatura powszechna
Literatura powszechna II stopień
Opis kierunku
Kierunek Literatura powszechna jest współprowadzony przez wszystkie jednostki organizacyjne Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej i wykorzystuje ich osiągnięcia naukowo-dydaktyczne. Pogłębiona wiedza, unikatowe umiejętności, wreszcie – cenne kompetencje społeczne, to efekty zajęć prowadzonych przez specjalistów z różnych obszarów wiedzy filologicznej, rozbudowanej o kulturowe konteksty literatury.
Literatura powszechna jest rozumiana nie jako zbiór literatur narodowych, tylko korpus tekstów mniej czy bardziej spójnie funkcjonujących w świadomości europejskiej, z ich hierarchią często odmienną niż w obrębie danej literatury narodowej. Program ma charakter europocentryczny; kładzie nacisk na tradycję kultury greckiej i łacińskiej, przy wyraźnym odniesieniu do literatur słowiańskich. Punktem wyjścia są więc obie literatury antyczne (grecka i łacińska). Istotne miejsce w programie zajmuje funkcjonowanie w literaturze od średniowiecza do współczesności tradycji klasycznej. Punktem odniesienia tekstów włączonych do kanonu literatury powszechnej jest literatura polska: są to więc dzieła funkcjonujące w niej dzięki przekładom.
Kierunek Literatura powszechna jest unikatowy, a kształt jego programu wynika z integracji różnorodnych kompetencji pracowników Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej w zakresie literaturoznawstwa (m.in. filologia klasyczna, literaturoznawstwo porównawcze, filologia narodowa, filologie słowiańskie i bałkańskie), dyscyplin związanych z kulturą i sztuką: teatr, film, opera, jak również językoznawstwa (ogólnego i polonistycznego). Kierunek ma charakter badawczy.
Kierunek Literatura powszechna wyróżnia się bogatą ofertą zajęć o interdyscyplinarnym profilu. Studia pozwalają kreować indywidualne ścieżki kształcenia i pogłębiania zainteresowań studentów. Odbywa się to poprzez wybór przedmiotów w ramach modułów oraz zajęć fakultatywnych z różnych dziedzin wiedzy oraz odpowiedni dobór tematyki pracy magisterskiej. Student zdobywa wiedzę teoretyczną (wykłady i konwersatoria), jak i umiejętności związane z badaniami literaturoznawczymi.
Trzon programu stanowią obowiązkowe dla wszystkich studentów zajęcia kierunkowe, przypisane do roku i semestru: Wprowadzenie do literatury powszechnej, Badania literackie I i II, Arcydzieła literatury antycznej, Arcydzieła literatury powszechnej (podzielone na epoki i omawiające wybrane przez osobę prowadzącą teksty), Teorie komparatystyki literackiej i kulturowej, Tradycja klasyczna w literaturze europejskiej, Warsztaty redaktorskie, Seminarium projektowe (bezpośrednio przygotowujące do podjęcia pracy badawczej, już w pierwszym semestrze pozwalające studentom na zrealizowanie i prezentację projektu naukowego w ramach kierunkowej konferencji), Językoznawstwo współczesne, Główne tendencje literatury europejskiej XXI wieku, Historia idei. Przedmiot Instytucje kultury ma za zadanie zapoznanie studentów z najważniejszymi potencjalnymi miejscami pracy oraz ich funkcjonowaniem.
Drugą grupę zajęć stanowią moduły: Mitologie europejskie, Kulturowe konteksty literatury, Wielkie tematy i narracje literatury europejskiej, Przedmiot językoznawczy. W ramach modułów proponowanych jest kilka zajęć z oferty zajęć prowadzonych na innych kierunkach oraz zajęć fakultatywnych WFPiK, zajęć oferowanych przez Szkołę Nauk o Języku i Literaturze, a także zajęć ogólnouniwersyteckich. Student ma więc możliwość wyboru zajęć zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.
Trzecią grupę zajęć stanowią zajęcia fakultatywne, dobieranych przez studenta z listy zatwierdzonej przez Radę Programową kierunku.
Celem pracy magisterskiej jest nabycie i wykazanie umiejętności niezbędnych do prowadzenia samodzielnej pracy badawczej. Student wybiera promotora kierując się swoimi zainteresowaniami i pracuje indywidualnie pod jego kierunkiem.
Wybrane przedmioty
Program studiów w dużej mierze jest kształtowany przez studenta, swobodnie wybierającego z oferty zajęć wskazanych jako obowiązkowe do wyboru oraz wykładów i konwersatoriów monograficznych. Pod tym względem elastyczność kształtowania programu jest najwyższa spośród kierunków prowadzonych przez Wydział.
Najważniejsze moduły i przedmioty:
Arcydzieła literatury antycznej
Arcydzieła literatury powszechnej
Mitologie europejskie
Wielkie tematy i narracje literatury europejskiej
Główne tendencje w literaturze europejskiej XXI wieku
Kulturowe konteksty literatury
Teorie komparatystyki literackiej i kulturowej
Warsztat redaktora
Instytucje kultury
Więcej informacji
Pełen program: https://sylabus.amu.edu.pl/pl/1/19/3/3/7/186