O Instytucie

Instytut Filologii Klasycznej UAM

ul. Fredry 10

61-701 Poznań

telefon: +48618294623

e-mail: ifkuam@amu.edu.pl

Collegium Maius, III piętro,

sekretariat: pokój 335

Polecamy także nasze konto na FB https://www.facebook.com/ifkuam/?ref=embed_page

Instytut dzisiaj

Instytut Filologii Klasycznej (IFK) jest częścią Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

Filologia Klasyczna oferuje bogaty i urozmaicony program studiów dla młodzieży zainteresowanej językami antycznymi (greką i łaciną) oraz literaturą starożytną. Instytut dysponuje znakomitą kadrą naukową, a wśród profesorów i wykładowców znajdują się specjaliści z takich dziedzin, jak dramat antyczny, liryka, filozofia, językoznawstwo, retoryka, metryka, historiografia oraz szeroko rozumiana recepcja grecko-rzymskiej kultury w cywilizacjach Europy.

Studia Filologii Klasycznej na UAM prowadzone są, jako jedyne w Polsce, w systemie tutorialnym, który pozwala studentom dokonać wyboru zajęć z bogatej oferty przedstawianej przez wykładowców. Zazwyczaj obejmuje ona nie tylko kanon literatury antycznej, ale także zagadnienia dotyczące średniowiecza, renesansu, recepcji antyku, a nawet sztuki przekładu. Zaletą tego modelu dydaktyki akademickiej jest możliwość poznania szczegółowo wybranego tematu pod okiem specjalisty z tej dziedziny. Ponadto program studiów przewiduje także fakultatywność wykładów i innych przedmiotów tzw. pomocniczych. Dbamy o to, by nasi studenci poznali nie tylko języki antyczne, ale także nowożytne, głownie z obszaru śródziemnomorskiego. Studenci IFK mają możliwość wyjazdu w ramach programu ERASMUS na semestr na studia w innych ośrodkach naukowych w Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Francji i Włoszech.

Na Filologii Klasycznej aktywnie działa Koło Naukowe Klasyków.

Instytut Filologii Klasycznej

  • oferuje wykształcenie humanistyczne na miarę XXI wieku z uwzględnieniem najnowszych trendów i potrzeb współczesnego świata;
  • realizuje ideę universitas – oferuje studia interdyscyplinarne i pozostawia studentom możliwość wyboru zajęć zgodnie z zainteresowaniami;
  • wyposaża w narzędzia (języki klasyczne i znajomość kultury antycznej) przyszłych filologów, historyków, historyków sztuki, archeologów, filozofów, teologów i muzykologów;
  • kształci absolwentów znajdujących zatrudnienie w wydawnictwach, mediach, ośrodkach kultury, bibliotekach, dobrych biurach podróży i szkolnictwie.

Choć sentyment do klasycznego modelu edukacji pozostaje, uniwersytet otwiera się również na nowe prądy: od roku 2007 do oferty Instytutu dołączyły studia śródziemnomorskie, w których zainteresowanie antykiem wiąże się nie tylko ze znajomością języków klasycznych, ale i ze zdobywaniem wiedzy historycznej, archeologicznej oraz kulturoznawczej. Począwszy od 2010r. najlepsi nasi studenci mogą starać się o studia II stopnia w ramach międzynarodowych studiów o nazwie European Master Studies in Classical Culture.

Poznańskim filologom nie brak troski o rozwój zainteresowań młodzieży z regionu. Od 2007 r. Instytut Filologii Klasycznej podejmuje się organizacji Konkursu Wiedzy o Antyku adresowanego do młodzieży licealnej, gdzie młodzi adepci mierzą się z literaturą antyczną w przekładzie, sprawdzają swoje wiadomości historyczne oraz ćwiczą umiejętności słowne.

W skali regionalnej podejmuje Instytut również inne działania zmierzające do popularyzacji dorobku antycznego. Dużym zainteresowaniem cieszą się doroczne spektakle teatru studenckiego Sfinga, wystawiającego sztuki autorów klasycznych w nowatorskich aranżacjach. Doskonała to przy tym okazja dla tłumaczy, aby sprawdzić, czy komedia w rzeczy samej śmieszy słuchaczy, lub – czy formuła klasycznej tragedii jest wciąż jeszcze zrozumiała.

W ubiegłych latach w Instytucie Filologii Klasycznej powstały ważne prace obcojęzyczne wydane w renomowanych periodykach zagranicznych, materiałach konferencyjnych oraz w obcojęzycznych czasopismach polskich o zasięgu międzynarodowym. Corocznie nasz Instytut odwiedzają goście z Europy z odczytami lub wykładami. Jest to również niezmiernie ważny wkład poznańskiego środowiska filologów klasycznych w poszerzaniu współpracy naukowej na niwie międzynarodowej.

Instytut Filologii Klasycznej UAM cieszy się obecnie zasłużoną renomą jednego z najlepszych tego typu ośrodków naukowych w Polsce.

W 2009 r. Instytut przeniósł się do nowej, przestronnej siedziby – w obecnym Collegium Maius. Jest tu atmosfera sprzyjająca studiom, pracy naukowej i gorącym dyskusjom naukowym.