Studia śródziemnomorskie

Studia śródziemnomorskie I stopień

Opis kierunku

Program Studiów śródziemnomorskich oferuje połączenie interdyscyplinarnej perspektywy teoretycznej z praktyką i zdobywaniem wiedzy i umiejętności związanych z turystyką kulturową. 

Student kierunku Studia śródziemnomorskie poznaje język łaciński a także elementy greki  jako klucz do rozumienia kultury antycznej. Plan studiów zawiera zajęcia wykładowe i konwersatoryjne o charakterze historycznoliterackim, zmierzające do przekazania studentowi zaawansowanej wiedzy o obu literaturach antycznych. Ważne miejsce w programie zajmują zajęcia dotyczące historii starożytnej,  życia codziennego Greków i Rzymian, religii oraz mitologii Grecji i Rzymu,  teatru i filozofii, sztuki antycznej, Starego i Nowego Testamentu, praktycznej retoryki, kultury średniowiecza, renesansu, baroku i oświecenia, recepcji antyku w kulturze i literaturze.  W ramach zajęć „Kultura i język wybranego kraju Śródziemnomorza” w zależności od oferty w danym roku akademickim student ma możliwość poznania Włoch i języka włoskiego, Hiszpanii i języka hiszpańskiego, Turcji i języka tureckiego. 

Drugą grupę przedmiotu stanowią zajęcia zgodne z potrzebami branży turystycznej, zorientowanej na wyjazdy w obszary kulturowo powiązane z cywilizacją grecko-rzymską (Grecja i Bałkany, Włochy, Hiszpania, Francja, Azja Mniejsza i  Afryka Północna), przekazujące zaawansowaną wiedzę o turystyce kulturowej, atrakcjach turystycznych poszczególnych krajów śródziemnomorskich, topografią miast starożytnych, a także uczące umiejętności związanych z obsługą ruchu turystycznego, pilotażem wycieczek i przewodnictwem, marketingiem i reklamą, przygotowaniem oferty turystycznej, przygotowaniem do pracy pilota i rezydenta. Zajęcia kształcące umiejętności są prowadzone przez osoby z bogatym i poświadczonym zawodowym doświadczeniem praktycznym, jak i specjalistycznym przygotowaniem.

Dopełnieniem programu są zajęcia fakultatywne, wybierane z listy zatwierdzonej przez Radę Programową kierunku. Celem pracy licencjackiej jest nabycie i wykazanie umiejętności używania elementów warsztatu badawczego w dłuższej wypowiedzi pisemnej.

Wybrane przedmioty

  • Język łaciński z elementami kultury antycznej
  • Zarys literatury greckiej i rzymskiej
  • Arcydzieła literatury greckiej i rzymskiej
  • Religie i mitologie Grecji i Rzymu
  • Życie codzienne Greków i Rzymian
  • Teatr antyczny
  • Filozofia antyczna
  • Sztuka antyczna
  • Stary i Nowy Testament
  • Elementy języka greckiego
  • Retoryka praktyczna
  • Recepcja antyku w kulturze i literaturze
  • Kultura średniowiecza, renesansu, baroku i oświecenia
  • Kultura i język wybranego kraju Śródziemnomorza

Zajęcia na specjalności Turystyka kulturowa Śródziemnomorza

  • Atrakcje turystyczne Śródziemnomorza
  • Topografia kulturowa miast starożytnych
  • Podstawy marketingu i reklamy
  • Obsługa ruchu turystycznego
  • Pilotaż i przewodnictwo wycieczek
  • Przygotowanie do pracy pilota i rezydenta
  • Przygotowanie oferty turystycznej

Więcej informacji

Pełen program: https://sylabus.amu.edu.pl/pl/1/19/3/2/7/182

Zagadnienia na egzamin wstępny dla kandydatów z zagranicy

WIEDZA O LITERATURZE
Periodyzacja literatury europejskiej
Charakterystyka epok w literaturze europejskiej oraz najważniejsi twórcy
Rodzaje i gatunki literackie (zwłaszcza epos, oda, tragedia, psalm, satyra, sielanka, dramat romantyczny, powieść poetycka, a także odmiany powieści i dramatu)
Kategorie estetyczne: ironia, komizm, tragizm, patos
Charakterystyka wybranych arcydzieł literatury europejskiej (zaproponowanych przez kandydata, np. Biblia, Iliada, Odyseja, wybrana tragedia grecka, wybrany dramat Shakespeare’a, wybrane dzieło Byrona, wybrana powieść europejska z XX i XXI wieku)

WIEDZA O JĘZYKU
Podstawy nauki o języki (zakres szkoły średniej)

WIEDZA O KULTURZE I RELIGII
Najważniejsze cywilizacje starożytne Dalekiego Wschodu
Organizacja społeczeństwa Aten i Sparty; polis
Periodyzacja dziejów Europy
Główne osiągnięcia Greków i Rzymian w dziedzinie filozofii, literatury i sztuki, a także ich wpływ na kulturę europejską
Kategorie kultury średniowiecza
Prądy ideowe renesansu i jego główni przedstawiciele
Reformacja i jej konsekwencje dla kultury Europy
Kultura baroku i jej główni przedstawiciele
Kategorie i prądy kulturowe Oświecenia


Studia śródziemnomorskie II stopień

Opis kierunku

Celem studiów drugiego stopnia na kierunku Studia śródziemnomorskie jest przekazanie studentom pogłębionej wiedzy o charakterze interdyscyplinarnym, nauczenie umiejętności oraz kompetencji społecznych, dzięki którym zasilą grono specjalistów przygotowanych do badania, a zwłaszcza popularyzowania kultury śródziemnomorskiej w różnych sferach życia zawodowego i społecznego.

Studenci doskonalą znajomość języka łacińskiego, a także literatury powstałej w tym języku (rzymskiej, średniowiecznej, nowołacińskiej) na czterech tutorialach łacińskich. Plan studiów zawiera zajęcia konwersatoryjne o charakterze historycznoliterackim, zmierzające do przekazania pogłębionej wiedzy o komparatystyce literackiej oraz tradycji klasycznej w literaturze europejskiej. Ważne miejsce w programie zajmują zajęcia dotyczące mitologii śródziemnomorskich, historii idei, religii Śródziemnomorza, języków i pism Śródziemnomorza, recepcji antyku w kulturze współczesnej, jak również kultury krajów śródziemnomorskich. Studenci doskonalą znajomość wybranego języka/języków nowożytnych (włoski, hiszpański). Zajęcia są pogrupowane w cztery moduły zajęć obowiązkowych, realizowane w cyklu dwuletnim dla obu roczników.

Dopełnieniem programu są zajęcia fakultatywne (również języku angielskim), wybierane z listy zatwierdzonej przez Radę Programowa kierunku. Proponowane są przede wszystkim zajęcia, które poszerzają wiedzę kierunkową o kraje i problemy nieobjęte obowiązkowym programem studiów, a także pogłębiają wiedzę oraz pozwalają nabyć umiejętności przydatne w różnych miejscach pracy związanych z kulturą i popularyzacją wiedzy o Śródziemnomorzu.

Celem pracy magisterskiej jest nabycie i wykazanie umiejętności niezbędnych do prowadzenia samodzielnej pracy badawczej. 

Więcej informacji

Pełen program: https://sylabus.amu.edu.pl/pl/1/19/3/3/7/182